Kaloriferlerinizden sağlıklı verim almak için  her yıl bakımını ve Kalorifer Tesisat Temizleme işlemi düzenli olarak yaptırmanız gerekiyor. Doğalgaz faturası çok yüksek geliyor ama aynı zamanda yeterli ısı alamıyoruz diyorsanız muhtemelen  petek temizleme zamanınız gelmiş demektir. Geçmiş günden bugüne insanların tasarlamış olduğu bir çok ısıtma yöntemleri vardır. Bunların içinde günümüzde en çok tercih edilenleri ise doğalgaz ısıtma sistemleridir.

Fakat başta tercih edildiği gibi ekonomik ve sağlıklı olabilmesi için en az iki yılda bir temizlenerek bakımının yapılması gerekir. Petekleriniz ısınmadıkça kombinizin sıcaklık ayarını yükseltmeye çalışmak yerine sıkıntının kaynağını araştırmalısınız. Kaloriferlerin üst tarafları genelde hep sıcak olur, alt taraflarına su soğuduktan sonra ulaşır. Her tarafı aynı yanmayan radyatörlerinizi değiştirmek çözüm olmayabilir. Kombide ısınan suyun radyatörlere sağlıklı bir şekilde iletilmesi için tesisatınızın temizliği şarttır.

Kalorifer Tesisatı Neden Ve Nasıl Temizlenir

Bilindiği gibi kalorifer peteklerinin içlerindeki su devir daim yapmak zorundadır. Zamanla peteklerde meydana gelen tıkanmalar olur ve bundan kaynaklı da kalorifer petekleri eskisi kadar ısıtmaz. Bundan kaynaklı da ne kadar kaloriferleri yaksanız da istediğiniz ölçüde veri almanız mümkün olmaz.  Petekler temizlendikten sonra içerisindeki su akışı hızlanır ve petekler daha iyi ısıtmaya başlar.

Kombi Petek Temizleme işlemi sıklıkla yapılırsa petek kullanımının ömrü uzamış olur. Özel üretilen Petek Temizleme cihazımız ile sorunu kolayca halletmekteyiz. Bu yapılan işlem sırasında da peteklerde olan hiçbir düzenek zarar görmez. Suyu tersine çevirir ve çalkalama sistemi oluşturan bu cihaz kirli suyu özel bir haznede hapseder ve petekleri kesin bir şekilde temizler. Sonrasında ise petek temizleme cihazı sökülerek, başka bir kimyasal madde ile kontroller yapılır, tek tek vanalardaki ayarlar düzenlenir. Bu işlemlerin süresi ise 3 saat kadar sürmektedir.

Kalorifer Ve Petek Temizliği Hangi Durumlarda Yapılır

Peteklerin çalışmadığını ya da temizlenmesi gerektiğini, kombimizi çalıştırdığımızda duyacağımız pis kokudan ve peteklerin olması gereken miktarda performans vermemesinden anlayabiliriz. Ancak yeni model hibrit kombilerde arıza ikaz lambasının yanmasından da bir sorunla karşılaştığımızı anlayabiliriz. Kombi bakımlarını yaptırmanıza rağmen halen ısınmakta verim alamıyorsanız, Eğer ki kombi filtresini çıkardığınızda toz ve çamurla karşılaşmaktaysanız, Peteklerin vanasından su kaçırdığını ve bu sızan suyun paslı olduğunu görüyorsanız acilen kalorifer ve peteklerinizin bakımınızı yaptırmanız gerekmelidir.