Isınma amacıyla evinizde doğalgaz kullanıyorsanız, petek temizliğinin yapılması gerektiğini bilmelisiniz. Gerektiği zaman temizliği yapılmayan petekler, ciddi sorunlara yol açar ve özellikle maddi açıdan zarara girmenize neden olur. Aksattığınız petek temizleme işlemi size şişkin faturalar şeklinde geri döner ve bu petek temizleme işleminden çok daha zor durumlara neden olur.

Kalorifer petekleriniz temizlenmediği takdirde içerisinde kireç, pas gibi atık maddeler oluşmaya başlar ve bunlar birikerek kalorifer tesisatından tıkanmalara yol açar. Bu tıkanmalar kaloriferlerin doğru bir şekilde çalışmamasına, sıcak suyun gelmemesine, kombide arızalanmaya neden olur. Tüm bunlar size maddi olarak zarar verdiği gibi soğuk nedeniyle çeşitli hastalıklar yaşamanıza da neden olabilir.

Bu gibi nedenlerle petek temizliği yaptırmanız önemlidir. Petek temizliği yapıldığı takdirde uzun yıllar boyunca herhangi bir tıkanıklık ve ısınma problemi yaşamadan kaloriferlerinizi kullanabilirsiniz. Ayrıca faturanızdaki değişikliği de göreceksiniz. Petek temizleme işleminin 2 ya da 3 yılda bir kez yapılması önerilmektedir. Bu sayede kaloriferlerinizde hiçbir zaman tıkanıklık sorunu yaşamayacaksınız.

Sanıldığının aksine petek temizleme işlemi, uzun saatler veya günler sürmez, yaklaşık 2 saat içerisinde temizleme işleminiz son bulur. Ayrıca evinizde kırma dökme gibi işlemler yaşanmaz. Özel bir makine ile yapılan petek temizliği, makine peteğe bağlanarak içerisindeki kirli atığın önce su ile temizlenerek, bu atığın dışarı boşaltılması ve ardından özel bir kimyasal maddenin petek tesisatı içerisine zerk edilmesi işlemlerinden oluşur. Bu kimyasal madde, tesisatınızda kireçlenme, paslanma gibi sorunların önüne geçer ve bu sayede tekrar tıkanıklık oluşması riskini uzun zaman erteler.

Petek temizleme işleminin gerekliliği fark edildiğinde hemen harekete geçmek, bütçeniz açısından önemlidir. Ayrıca kış ayları iyice bastırmadan bu işlemi hallederseniz, kışın soğukta kalmaktan kurtulursunuz. Gerek olduğu halde temizlik yapılmadıysa, bu durumda kalorifer petekleriniz paslanarak çürüyebilir ve bu durum kaloriferlerin sökülmesine ve kaloriferlerin değiştirilmesine neden olabilir. Bu, petek temizleme işleminden çok daha zor ve de maliyetli bir işlemdir. Ayrıca eviniz bir inşaat alanı haline dönüşür ve çok daha zorluk çekersiniz. Bu gibi zorluklarla karşılaşmamak için petek temizliğini zamanında yaptırmanız faydalı olacaktır.